Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2017 r., sygn. I FSK 174/17

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska, , po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 15 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 991/16 w sprawie ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 33 i 35-51 akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Sz 991/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: sąd pierwszej instancji), po rozpoznaniu skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. (dalej: skarżąca lub spółka) na postanowienie Ministra Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia 21 lipca 2016 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, uchylił zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie z dnia 13 czerwca 2016 r., a także zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że przyczyną pozostawienia bez rozpoznania wniosku spółki było uznanie przez organ, że wniosek ten nie spełnia wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613, ze zm., dalej: o.p.), gdyż przedstawione przez spółkę zdarzenie przyszłe nie zostało w sposób wystarczający skonkretyzowane.

1.3. Uwzględniając skargę spółki sąd pierwszej instancji uznał, że skarżąca - wbrew ocenie organu - wywiązała się z obowiązku wyczerpującego przedstawienia zdarzenia przyszłego i własnego stanowiska w sprawie w zakresie oceny prawnej tego zdarzenia, tj. w sposób umożliwiający organowi udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00