Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2017 r., sygn. II FSK 1123/15

Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaliczone powinny być także te grunty i budynki, które przejściowo nie są wykorzystywane przez skarżącego w prowadzonej działalności gospodarczej, ale ich cechy powodują, że realnie mogą być one wykorzystywane na ten cel.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2014 r. sygn. akt I SA/Kr 1650/14 w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 6 sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2014 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 21 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Kr 1650/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 6 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2014 r. oddalił skargę. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku przebieg postępowania przed organami podatkowymi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie podał, że Burmistrz Miasta i Gminy N. ustalił skarżącemu wysokość podatku od nieruchomości za 2014 r. w kwocie 42.721 zł. Organ wskazał, że wymiaru podatku dokonał w oparciu o dane z ewidencji gruntów i budynków oraz posiadane informacje o nieruchomościach i obiektach budowlanych, stosując przy tym stawki określone w aktualnie obowiązujących przepisach.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 6 sierpnia 2014 r. po rozpatrzeniu odwołania utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy wskazał, że skarżący był i nadal jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi przedsiębiorstwo jednoosobowe. Dalej Samorządowe Kolegium Odwoławcze podało, że nieruchomość gruntowa położona w N., złożona z działek o nr 2664/1, 2664/2, 2664/16 i 2664/20 o łącznej powierzchni 1,3647 ha oraz posadowione na niej budynki inne niż mieszkalne o łącznej powierzchni 1.334 m2 stanowiąca własność skarżącego, została sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako "Ba" tj. tereny przemysłowe. Organ dodatkowo ustalił, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy N. podstawowym przeznaczeniem dla przedmiotowego terenu jest zabudowa produkcyjno-techniczna. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera zakaz wprowadzania zabudowy mieszkaniowej na ww. działkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00