Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2017 r., sygn. I FSK 863/15

Z treści art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy nowelizującej w związku z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynikają dwie przesłanki, których dopiero łączne spełnienie uprawnia do skorzystania z pełnego prawa do odliczenia. Po pierwsze pojazd samochodowy powinien być pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, i po drugie musi być pojazdem o przeznaczeniach wymienionych w załączniku do ustawy zmieniającej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Ewa Rojek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 1188/14 w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z 17 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1188/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 7 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012 r.

1.2 Sąd pierwszej instancji podał, że organ podatkowy odmówił skarżącemu, prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą Hurtownia R. R. B., prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT wystawionych przez R. P. S.A. dokumentujących opłaty leasingowe dokonywane na podstawie umowy leasingu operacyjnego z tytułu przyjęcia do używania samochodu specjalnego - bankowóz typu C - VOLVO XG60. Odmówił również prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa tankowanego do samochodu - bankowozu. Organ podniósł, że korzystanie z bankowozu w działalności opodatkowanej skarżącego nie pozostaje w ścisłym związku z przedmiotem jego działalności i nie jest niezbędne w jej prowadzeniu. Przedmiotem działalności skarżącego jest handel paszami, dodatkami witaminowo - mineralnymi oraz materiałem siewnym. Według organu, zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 ze zm.), dalej: "ustawy nowelizującej", skarżącemu przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego od rat leasingu, udokumentowanych ww. fakturami VAT, z zastrzeżeniem, że suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć kwoty 6.000 zł. Ponieważ skarżącemu nie przysługuje prawo do pełnego odliczenia wykazanych na fakturach kwot podatku naliczonego, to nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa silnikowego do ww. samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00