Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 października 2016 r., sygn. II FSK 1582/16

Wniosek, że treść art. 14 ust. 3 pkt 10 u.p.d.o.f., rozumiana dosłownie, zgodnie z wykładnią literalną, jest sposobem na unikanie opodatkowania - jest wnioskiem zbyt daleko idącym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący s. Jolanta Sokołowska, Sędziowie: s. Stefan Babiarz (sprawozdawca), s. Jan Grzęda, , po rozpoznaniu w dniu 20 października 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. K. - N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 1 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 1270/15 w sprawie ze skargi B. K. - N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy) z dnia 21 lipca 2015 r. nr ITPB1/4511-582/15/MPŁ w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy) z dnia 21 lipca 2015 r. nr ITPB1/4511-582/15/MPŁ, 3) zasądza od Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy) na rzecz B. K. - N. kwotę 1137 (tysiąc sto trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 1 marca 2016 r., I SA/Sz 1270/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę B. K.- N. (dalej zwaną skarżącą) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej

w Bydgoszczy z dnia 21 lipca 2015 r. w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynika, że we wniosku z dnia 28 kwietnia 2014 r. skarżąca wskazała, iż jest wspólnikiem spółki jawnej, powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka może zostać rozwiązana. Jeśli taka sytuacja nastąpi, zostanie przeprowadzona likwidacja spółki. Majątek spółki - środki pieniężne i nieruchomości - po spłaceniu wierzytelności zostanie podzielony między wspólników. Środki pieniężne, które otrzyma skarżąca z tytułu rozwiązania spółki jawnej były poprzednio opodatkowane. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w chwili przekształcenia w spółkę jawną, nie posiadała zysków niepodzielonych, ponieważ wszystkie zyski zostały przeznaczone na kapitał zapasowy i zgodnie z interpretacją z dnia 19 grudnia 2014 r.- nie stanowiły zysków niepodzielonych. Skarżąca we wniosku zapytała, czy otrzymanie przez nią pieniędzy oraz nieruchomości z tytułu likwidacji spółki, której jest wspólnikiem skutkować będzie dla niej powstaniem przychodu podatkowego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00