Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 marca 2014 r., sygn. I FSK 503/13

Obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy o VAT powstaje jedynie wówczas, gdy zapłata dokonana przed wykonaniem dostawy lub świadczeniem usług, następuje w sytuacji, gdy wszelkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego, tzn. przyszłej dostawy lub świadczenia usług, są jednoznacznie i niezmiennie określone pod względem podmiotowym i przedmiotowym, a nie ma ona jedynie charakteru zabezpieczającego wykonanie nie do końca jeszcze sprecyzowanej czynności opodatkowanej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 listopada 2012 r. sygn. akt I SA/Rz 969/12 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w R. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 14 czerwca 2012 r. r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 20 listopada 2012 r., sygn. akt: I SA/Rz 969/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi T. spółka z o.o. z siedzibą w R. (dalej: "spółka", "strona") uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 14 czerwca 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług określił, że zaskarżona interpretacja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz spółki zwrot kosztów postępowania.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług strona wskazała, że będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi działalność handlową m. in. w zakresie sprzedaży obuwia i odzieży. Spółka wyjaśniła, że na poczet przyszłych, nieokreślonych dostaw towarów otrzymuje od pozostającego z nią w stałej współpracy kontrahenta wpłaty na rachunek bankowy. Podała także, że nie jest regułą, iż rozliczenie zaliczki następuje w obrębie miesiąca. W dalszej części wniosku wskazała, że co do zasady płatność regulowana jest w terminie 7 dni od daty wystawienia faktury, ale strony mogą ustalić inne warunki płatności w ramach konkretnej dostawy. Spółka zaznaczyła, że aktualny kontrahent nabywa jeden rodzaj towaru, tj. różne rodzaje obuwia jednak w przyszłości niewykluczone jest, że nabywał będzie również odzież. Rozliczenie wpłat odbywa się ze wskazanymi przez spółkę fakturami i nie występują przypadki zwrotu wpłaconych kwot.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00