Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. I FSK 942/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1836/11 w sprawie ze skargi T. Spólka z o. o. w K. obecnie E. Spółka z o. o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 lipca 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) oddala skargę, 3) zasądza od T. Spółka z o. o. w K. obecnie E. Spółka z o. o. w K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 marca 2012 r. (sygn. akt I SA/Kr 1836/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi wniesionej przez T. Spółka z o.o. w K. - obecnie E., Spółka z o.o. w K. (zwanej dalej, jako "skarżąca spółka") uchylił w zaskarżonej części interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 lipca 2011 r. (nr ...) w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Wojewódzki Sąd Administracyjny, przedstawiając w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku stan sprawy, wyjaśnił, że uchyloną interpretację wydano na wniosek skarżącej spółki, która podała w nim, że powstała w 2002 r. poprzez wydzielenie ze struktur organizacyjnych T. S.A (dalej, jako "spółka akcyjna"). Ponieważ pracownicy skarżącej spółki, zatrudnieni pierwotnie w spółce akcyjnej, posiadali uprawnienia do pewnych świadczeń, które zachowali po przejściu do wydzielonej spółki, we wrześniu 2002 r. zarząd skarżącej spółki zawarł z zakładowymi organizacjami związkowymi "(...) Układu Zbiorowego Pracy (...)". Zgodnie z § 57 Układu Zbiorowego pracownicy oraz byli pracownicy zatrudnieni w skarżącej spółce w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony uzyskali między innymi prawo do korzystania z tzw. ulg resortowych na takich samych zasadach i warunkach jakie przysługują odpowiednio pracownikom oraz emerytom i rencistom spółki akcyjnej. Na ulgi resortowe składały się następujące świadczenia: zniżka w wysokości 50% na opłaty za instalację stacji telefonicznej w lokalu mieszkalnym (jeden raz w okresie zatrudnienia w skarżącej spółce), bezpłatny miesięczny abonament telefoniczny, bezpłatne 100 jednostek licznikowych w miesiącu. Ponieważ skarżąca spółka nie wykonywała wskazanych powyżej świadczeń w celu uregulowania rozliczeń ze spółką akcyjną zawarła ,,Porozumienie w sprawie ulg resortowych", na podstawie którego spółka akcyjna dostarcza te usługi osobom uprawnionym, za wynagrodzeniem określonym w obowiązujących cennikach, powiększonym o należny podatek od towarów i usług. Rozliczenie wyświadczonych na rzecz pracowników, emerytów i rencistów skarżącej spółki świadczeń w postaci "ulg resortowych" następuje po zakończeniu każdego roku obrotowego na podstawie wystawionej przez spółkę akcyjną faktury VAT. Skarżąca spółka jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00