Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2011 r., sygn. II FSK 1423/09

Brzmienie przepisu art. 38b ust 2 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji wskazuje, że ekwiwalentem prawa do nieodpłatnego nabycia akcji nie jest prawo do wynagrodzenia należnego z tytułu umorzenia akcji. Ekwiwalentem tym jest wynagrodzenie należne z tytułu umorzenia akcji wypłacone przez spółkę.

Wypłata przez spółkę wynagrodzenia należnego z tytułu umorzenia akcji jest czynnością, która stanowi pieniężną formę spełnienia świadczenia, którego pierwotnym źródłem jest nabycie ekwiwalentu prawa do nieodpłatnego nabycia akcji.

Osiągnięcie przychodu stanowiącego ekwiwalent za nieodpłatne nabycie akcji ma swoje źródło w prawie o charakterze majątkowym, nie może więc stanowić przychodu z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust 1 ustawy. Przychód będący realizacją tego prawa majątkowego należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 7 w zw. z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ekwiwalent nie stanowi formy udziału w zyskach osoby prawnej. Wypłata ekwiwalentu następuje z innego tytułu niż wyplata dywidendy.

Ekwiwalent za nieodpłatne nabycie akcji wypłaca spółka przejmująca akcje, wobec tego w przypadku gdy spółka ta wypłaci lub postawi do dyspozycji podatnika ekwiwalent w postaci należnego wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji, stanowić to będzie przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 45 ust 1 ustawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Grażyna Nasierowska, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Po 1424/08 w sprawie ze skargi E. S.A. w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00