Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2010 r., sygn. I FSK 1265/09

W przypadku , gdy ustawodawca jednoznacznie nakazuje odrębne traktowanie dostaw lokali mieszkalnych oraz użytkowych, należy dokonać oddzielnego opodatkowania dostawy lokalu, mieszkalnego i sprzedaży udziału w lokalu użytkowym, gdyż w sytuacji takiej nie mamy do czynienia z jednolitym świadczeniem, składającym się z kilku czynności, tworzących w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maria Zawadzka, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. Z. D. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 729/08 w sprawie ze skargi C. Z. D. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Lu 729/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę C. Sp. z o. o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2008 r. w zakresie podatku od towarów i usług.

Podstawą rozstrzygnięcia Sądu I instancji był następujący stan faktyczny : Wnioskiem z dnia 10 kwietnia 2008 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej - u.p.t.u.) i § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Pytanie dotyczyło wysokości stawki podatku VAT, która powinna być stosowana przy sprzedaży miejsc postojowych wybudowanych w systemie deweloperskim, w sytuacji gdy miejsca te są usytuowane w budynku mieszkalnym, rodzinnym, stałego zamieszkania (sklasyfikowanym w Klasyfikacji Obiektów Budowlanych PKOB pod symbolem 112), w podziemnej kondygnacji budynku, w lokalu wyodrębnionym, stanowiącym lokal niemieszkalny - garaż. Występująca o interpretację Spółka zamierza sprzedawać określone udziały w tym lokalu wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego o określonym numerze. Miejsce postojowe będzie sprzedawane jako nie stanowiące przynależności do lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00