Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2005 r., sygn. FSK 2467/04

1. Do stosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług przy wykonywaniu usług finansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej konieczne było zarejestrowanie umowy w Komitecie Integracji Europejskiej. Wymóg ten dotyczył nie tylko głównych wykonawców, ale także podwykonawców.

2. Z uzasadnienia skargi kasacyjnej zdaje się wynikać pogląd jej autora, iż umowa podwykonawcza nie jest objęta warunkiem rejestracji, a zatem skoro strona skarżąca zawarła tylko umwoę podwykonawczą, to nie miała obowiązku jej rejestrowania, aby zastosować stawkę podatku zero procent do świadczenia usług nabywanych za środki finansowe z pomocy zagranicznej. Takiej tezie przeczy jednak bezpośrednie brzmienie par. 68a ust. 1 powołanego rozporządzenia, który nie różnicuje w swej treści rodzajów umów o świadczenie tych usług. Wprowadzenie warunku rejestrowania umów nie dyskriminowało jakiejkolwiek grupy podatników. Jest to bowiem wymóg czysto formalny, nie wymagający do jego spełnienia żadnej dodatkowej procedury, w której umowa byłaby w jakikolwiek sposób oceniana. Wymogu zawarcia pisemnej umowy o świadczenie usług budowlanych oraz zarejestrowanie jej przez Komitet Integracji Europejskiej, w świetle bezpośredniego rozumienia par. 68a ust. 1 cytowanego rozporządzenia, nie może zastąpić jakiekolwiek inne zaświadczenie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "S." w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2004 r. III SA 229/03 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. "S." w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 19 grudnia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 18 maja 2004 r., III SA 229/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Spółki z o.o. "S." w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 19 grudnia 2002 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu wyroku wskazano, iż decyzja Izby Skarbowej utrzymała w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w W. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług, zaległość podatkową, odsetki za zwłokę za sierpień i wrzesień 1997 r. oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe za maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień 1997 r. Jak wynika z motywów powyższej decyzji w toku kontroli przeprowadzonej w Spółce z o.o. "S-P" w zakresie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 1997 r. stwierdzono, że spółka opodatkowała według stawki podatku od towarów i usług równej "0" procent sprzedaż prac budowlanych przy modernizacji Autostrady A-6 ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej: PHARE-94.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00