Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 1609/04

Zgodnie z jednolitym orzecznictwem sądów administracyjnych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć naliczony podatek VAT tylko wtedy, gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia tego podatku na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./; nie dotyczy to sytuacji, w której podatnik miał prawo do odliczenia podatku na gruncie ustawy o VAT, ale z jakichkolwiek przyczyn to prawo utracił.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Ireny S., Lechosława S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 kwietnia 2004 r., I SA/Łd 599/03 wydanego w sprawie ze skargi Ireny i Lechosława S. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 31 marca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2004 r. /I SA/Łd 599/03/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Ireny i Lechosława S. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 31 marca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął co następuje:

decyzją z dnia 13 grudnia 2002 r. Urząd Skarbowy Ł.-P. określił wobec Ireny i Lechosława małżonków S. zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1999 wraz ze stosownymi odsetkami. W uzasadnieniu organ podniósł, iż we wskazanym roku podatkowym podatnicy prowadzili działalność w ramach trzech spółek cywilnych w zakresie laminowania, dziewiarstwa, produkcji konfekcji damskiej oraz organizacji polowań. W każdej ze spółek prowadzone były podatkowe księgi przychodów i rozchodów oraz pozostałe ewidencje.

W trakcie kontroli stwierdzono zawyżenie kosztów uzyskania przychodu poprzez zaliczenie podatku naliczonego w fakturach zakupu do kosztów uzyskania przychodu. Organ nie uwzględnił wyjaśnień podatników, co do niemożności odliczenia podatku naliczonego, z uwagi na wadliwość otrzymanych faktur zakupu i uznał, że art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy sytuacji, w których podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a nie, gdy prawo to traci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00