Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-28

Przykładowa instrukcja inwentaryzacyjna

Rozdział III

Tadeusz Naumiuk

Biegły rewident

Rozdział I

Zasady ogólne, cele, rodzaje i metody inwentaryzacji

1. Instrukcja została zatwierdzona uchwałą zarządu (zarządzeniem kierownika) jednostki i obowiązuje od dnia ................... wszystkie komórki organizacyjne i osoby zatrudnione w jednostce.

2. Postanowienia instrukcji w kwestiach podstawowych zostały oparte na przepisach ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.), w kwestiach organizacyjno-technicznych i proceduralnych zaś na zasadach zawartych w nieobowiązującym już zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 listopada 1983 r. w sprawie ogólnych zasad prowadzenia rachunkowości przez jednostki gospodarki uspołecznionej (M.P. Nr 40, poz. 233)*), na wypracowanych przez praktykę zwyczajach, zasadach nauki rachunkowości (piśmiennictwa zawodowego), międzynarodowych standardach, dyrektywach i wytycznych, a także oparte na innych aktach prawnych (np. na przepisach Kodeksu pracy) i wydanych na ich podstawie rozporządzeniach Rady Ministrów (oraz Kodeksie cywilnym, w zakresie odpowiedzialności materialnej pracowników za wyrządzone szkody w powierzonym im mieniu do zwrotu lub wyliczenia się).

3. Każdą inwentaryzację przeprowadza się z mocą zarządzenia wewnętrznego (patrz wzór 1)**). Do zarządzenia wewnętrznego dołącza się ustalony przez kierownika jednostki skład komisji inwentaryzacyjnej (patrz wzór 2), zespołów (grup) spisowych (patrz wzór 3) i harmonogram czynności inwentaryzacyjnych. W przypadku powołania komisji inwentaryzacyjnych na dłuższy okres nie w każdym zarządzeniu wewnętrznym wystąpi wzór 2.

4. Celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu (z natury), składników majątku i źródeł ich pochodzenia (aktywów, pasywów, składników objętych tylko ewidencją ilościową, składników obcych, zobowiązań warunkowych itp.), a w konsekwencji:

a) weryfikacja ksiąg rachunkowych i doprowadzenie ich danych do zgodności ze stanem faktycznym wynikającym ze spisu z natury, uzgodnienia sald itp., a więc urealnienie tych danych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00