Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-28

Skutki zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy - osoby fizycznej

Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie zysku, jednak w praktyce osiąganie założonego celu nie zawsze jest możliwe, chociażby ze względu na zmienność koniunktury rynkowej. Nie oznacza to jednak, że w przypadku ponoszenia strat bądź prowadzenia działalności sezonowej przedsiębiorca musi wyrejestrować działalność. Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Czas trwania zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może określić w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

W przypadku przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników, prowadzącego działalność gospodarczą przez okres co najmniej sześciu miesięcy, sprawującego osobistą opiekę nad dzieckiem (do ukończenia przez nie piątego roku życia) ustawodawca wydłużył możliwy okres zawieszenia wykonywania działalności do trzech lat. Ponadto w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, okres ten wynosi sześć lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Z tych uprawnień przedsiębiorca może korzystać jednorazowo w całości lub co najwyżej w czterech częściach.

Zawieszenie oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy. W tym celu przedsiębiorca powinien złożyć - w formie papierowej lub elektronicznie - wypełniony formularz CEIDG-1. Istnieje również możliwość przesłania do wybranego urzędu gminy wniosku w formie papierowej listem poleconym, jednak wówczas podpis przedsiębiorcy musi być poświadczony notarialnie. Jako rodzaj wniosku (pole formularza 01) należy wskazać kwadrat 3 "wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej". W pozycji 14 formularza w polu 1 należy podać datę rozpoczęcia zawieszenia, a w polu 2 - przewidywany okres zawieszenia. W celu złożenia oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników w okresie zawieszenia należy zaznaczyć pozycję 14 w polu 3.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00