Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-06-04

Bierne RMK - ujęcie bilansowe i podatkowe

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów to inaczej rezerwy bezpośrednio związane z działalnością operacyjną. Wyrażają zobowiązania związane z wytwarzaniem, handlem i fazą posprzedażną, a także ogólnym zarządem. Kiedy należy tworzyć bierne RMK? Czy należy tworzyć bierne RMK na koszty badania sprawozdań finansowych? Jak je księgować? Które rezerwy mogą być kosztem podatkowym i kiedy? Czy w momencie ujęcia dostaw niefakturowanych w księgach rachunkowych koszty można uznać za poniesione?

Bierne RMK zazwyczaj tworzy się na możliwe do wiarygodnego oszacowania koszty:

● świadczeń pracowniczych, w tym świadczeń emerytalnych,

● napraw gwarancyjnych,

● świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 6 dodatkowo wprowadza pojęcie "bierne rozliczenia międzyokresowe będące rezerwami", co może prowadzić do wydzielenia biernych RMK:

● będących rezerwami,

● niebędących rezerwami.

Z grupy biernych RMK będących rezerwami zostały wyłączone zobowiązania wynikające z przyjętych przez jednostkę niefakturowanych dostaw i usług. To wyłączenie ma interesujące skutki w zakresie podatku dochodowego, o czym traktuje ostatnia część niniejszego tekstu. Wcześniej opisano zasady ewidencji biernych RMK oraz zaprezentowano przykłady liczbowe związane z ich tworzeniem, wykorzystywaniem i rozwiązaniem.

1. Kiedy należy tworzyć bierne RMK

Tworzenie biernych RMK ma na celu urealnienie zobowiązań i jest przejawem przede wszystkim zasady współmierności oraz, w nieco mniejszym stopniu - zasady ostrożności. Podobnie jak inne rezerwy bierne RMK stanowią zobowiązania, a zatem odzwierciedlają niedający się uniknąć obecny obowiązek będący efektem zdarzeń przeszłych. Nie powinno się tworzyć biernych RMK na koszty tylko planowanych remontów czy na zakup towarów, nawet po podpisaniu odpowiednich umów. Obowiązek jednostki powstanie, gdy druga strona wykona świadczenia wynikające z umowy. Niewłaściwe byłoby zatem tworzenie biernych RMK w grudniu na 10 kolejnych miesięcy, jeżeli jednostka zawarła umowę dzierżawy lokalu (płatność miesięczna z dołu), za okres od 1 listopada do 31 października.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00