Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-12-01

1. Finansowanie spółki przez wspólników a kwestie podatkowe

Jeśli spółka planuje nową inwestycję lub zależy jej na zwiększeniu wiarygodności wobec kontrahentów albo poniosła stratę bilansową, potrzebne będą dodatkowe środki na prowadzenie działalności. W tym artykule zostanie wyjaśnione, jak korzystnie pozyskać takie środki od samych wspólników za pomocą wnoszonych przez nich dopłat.

Środki niezbędne w działalności spółki można uzyskać również dzięki wniesieniu przez wspólników dopłat. Mimo że dopłaty powiększają majątek spółki, nie wpływają na zwiększenie udziałów poszczególnych wspólników i tym samym nie podwyższają kapitału zakładowego.

Dofinansowanie spółki za pomocą dopłat nie wiąże się z tak sformalizowaną procedurą, jak podwyższenie kapitału zakładowego. Dopłaty stanowią wkłady wspólników o charakterze czasowym i skutkują zwiększeniem środków własnych spółki, co pozytywnie wpływa na jej wizerunek finansowy. Uzyskane w ten sposób środki spółka może przeznaczyć na dowolne cele.

UWAGA

Jeżeli obowiązek wniesienia dopłat został uchwalony przez zgromadzenie wspólników prawidłowo, spółka ma prawo dochodzenia ich zapłaty od udziałowców. Wspólnik, który nie wniósł dopłaty na czas, będzie zobowiązany do zapłaty ustawowych odsetek za okres opóźnienia, a także naprawienia szkody, jaką spółka poniosła z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00