Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-01-17

Praktyczne rozwiązania problemów z wypełnianiem informacji PIT-11

Początek każdego roku to okres wystawiania przez płatników informacji podatkowych za rok poprzedni związanych z rozliczeniem osób, które za ich pośrednictwem uzyskały dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do najczęściej sporządzanych informacji należy PIT-11, wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców. W raporcie przedstawiamy rozwiązania problemów, które najczęściej pojawiają się w związku z wystawianiem PIT-11.

Obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 mają płatnicy, którzy nie dokonują podatnikowi rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40. W informacji PIT-11 płatnik powinien rozliczyć m.in.:

● przychody ze stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy,

● przychody z działalności wykonywanej osobiście,

● przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych, o których mowa w art. 18 updof,

● inne przychody, od których płatnik jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek, np. świadczenia wypłacane absolwentom z tytułu praktyk odbywanych na podstawie ustawy o praktykach absolwenckich.

W informacji PIT-11 nie należy wykazywać przychodów z tzw. innych źródeł, od których wypłacający nie ma obowiązku pobrania zaliczki. W takim przypadku wystawia on podatnikowi informację PIT-8C. W informacji PIT-11 płatnik nie wykazuje również przychodów (dochodów) objętych podatkiem ryczałtowym, które są rozliczane w deklaracji PIT-8AR. Przykładem są tzw. małe zlecenia objęte 18% podatkiem ryczałtowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 5a updof.

W informacji PIT-11 zasadniczo nie wykazuje się dochodów zwolnionych od podatku na podstawie updof oraz od których zaniechano poboru podatku na podstawie Ordynacji podatkowej. Należy natomiast uwzględnić w niej dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych. Chodzi o dochody zwolnione z takich źródeł, jak: umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza czy zagraniczne emerytury lub renty. Na zasadzie wyjątku w części F podaje się też informacje o przychodach (dochodach) zwolnionych od podatku:

● na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updof, tj. przychodach pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej,

● na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 74 updof, tj. m.in. zagranicznych rentach inwalidzkich z tytułu inwalidztwa wojennego.

Informację PIT-11 za 2012 r. płatnik musi przekazać do 28 lutego 2013 r. podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Dla podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym będzie to urząd właściwy do opodatkowania osób zagranicznych.

Jeżeli obowiązek poboru zaliczek ustał w trakcie 2012 r., informację PIT-11:

● należało wystawić i przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika o wystawienie informacji PIT-11 albo

● należy sporządzić i przekazać do 28 lutego 2013 r. - jeżeli pracownik nie złożył takiego wniosku.

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia czy wypłat z tytułu praw majątkowych, jeżeli płatnik uległ likwidacji przed 28 lutego 2013 r., informację PIT-11 należy złożyć do dnia likwidacji płatnika.

PRZYKŁAD

Spółka jawna została zlikwidowana 31 grudnia 2012 r. W dniu likwidacji zatrudniała czterech pracowników oraz trzy osoby na umowę o dzieło. Pracownicy złożyli spółce 31 grudnia wnioski o wystawienie informacji PIT-11. Spółka powinna przekazać im informacje PIT-11 do 14 stycznia 2013 r. Osobom zatrudnionym na umowę o dzieło spółka powinna wystawić informację PIT-11 do 31 grudnia 2012 r.

Do urzędu skarbowego informację PIT-11 płatnik może przekazać w formie papierowej albo elektronicznej. Jedynym warunkiem składania PIT-11 w formie elektronicznej jest konieczność złożenia jednorazowo do US właściwego dla płatnika formularza UPL-1 w formie papierowej (pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy użyciu podpisu elektronicznego).

Doręczenie informacji PIT-11 podatnikowi może nastąpić nie tylko przez osobiste albo listowne jej doręczenie. Może ono nastąpić również za pomocą środków komunikacji elektronicznej, np. e-mailem, pod warunkiem że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie on zawierał wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa, w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny (zachowany przy przesłaniu skanu deklaracji). Pracodawca, który wystawił prawidłowo informację PIT-11 i przesłał ją listem poleconym na adres zamieszkania znany z dokumentów kadrowych, nie ponosi żadnej odpowiedzialności, gdy PIT-11 nie zostanie odebrany i wróci do siedziby firmy.

Informacja PIT-11 stanowi podstawę do samodzielnego rozliczenia przychodów przez podatnika w zeznaniu rocznym. Brak informacji PIT-11 od płatnika nie zwalnia podatnika od złożenia rozliczenia rocznego.

1. Czy sporządzać PIT-11 w przypadku śmierci pracownika

PROBLEM

Nasz pracownik zmarł w trakcie 2012 roku. Był osobą samotną, nie ma więc osoby uprawnionej do renty rodzinnej. Czy jako zakład pracy mamy obowiązek wystawić informację PIT-11 z rozliczeniem jego dochodów z umowy o pracę?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00