Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-06-08

Spółdzielnia socjalna jako forma działania organizacji pozarządowej

Spośród różnych form działalności podejmowanych przez organizację można wybrać także formę spółdzielni socjalnej. Jest to instytucja, która łączy w sobie cel gospodarczy z celem społecznym. Zasadniczym przedmiotem działania spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa na podstawie osobistej pracy członków. Spółdzielnia socjalna działa przede wszystkim na rzecz społecznej i zawodowej reintegracji jej członków.

Sławomir Liżewski

Zasady funkcjonowania spółdzielni socjalnej reguluje odrębny akt prawny (ustawa z 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych), jednak ustalając zasady jej działania (np. w statucie), należy odwoływać się także do przepisów ustawy z 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze.

Kto może założyć spółdzielnię socjalną

Przepisy ustawy o spółdzielniach socjalnych (w art. 4) przewidują możliwość zakładania takich spółdzielni tylko przez określone podmioty.

Spółdzielnię socjalną mogą założyć:

● osoby bezrobotne, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - chodzi o osobę niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie, albo innej pracy zarobkowej, albo - jeżeli jest osobą niepełnosprawną - zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole (z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych), zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych; osoby te m.in. muszą mieć ukończone 18 lat, nie mieć ukończonych 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), nie mogą posiadać prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej itd,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00