Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-07-05

Fałszywy banknot a koszty uzyskania przychodów

Otrzymanie fałszywych środków pieniężnych jest niestety dosyć częstym zjawiskiem w prowadzonej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej. Zarówno zgłoszenie, jak i niezgłoszenie odpowiednim organom przyjęcia falsyfikatów środków płatniczych powoduje określone skutki podatkowe, przede wszystkim w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczania określonych wydatków do kosztów podatkowych wpływa bezpośrednio na wysokość dochodu będącego podstawą opodatkowania, a w konsekwencji na wysokość zobowiązania podatkowego (por. wyrok NSA z 7 marca 2001 r., sygn. akt III S.A. 64/00).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.
Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z tymi przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodów. Zgodnie z tymi uregulowaniami podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00