Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-09-01

Co zmieni się w uprawnieniach rodzicielskich pracowników

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy pracownik-ojciec wychowujący dziecko od 14 sierpnia 2015 r. ma większe prawa do urlopu związanego z rodzicielstwem. Może je wykorzystać w razie porzucenia dziecka przez matkę lub niemożności sprawowania przez nią opieki z uwagi na niezdolność do samodzielnej egzystencji. W 2016 r. wejdą kolejne zmiany. W ich wyniku dodatkowy urlop macierzyński włączony zostanie do urlopu rodzicielskiego. Przewidziane zostało także świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie. Będzie ono przysługiwać osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Zmiany w zakresie urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzają:

● ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (obowiązująca od 14 sierpnia 2015 r.),

● ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (ma wejść w życie od 2 stycznia 2016 r.).

Z kolei ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.) wprowadzi przepisy ustanawiające świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński dla samotnego ojca

Od 14 sierpnia 2015 r. pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługują nowe uprawnienia w zakresie urlopów związanych z rodzicielstwem (urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00