Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-10

Poradnik dla służb socjalnych. Tworzenie funduszu

Beata Kaczmarek
Joanna Skrobisz
Do utworzenia funduszu socjalnego są zobowiązani pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Obowiązek tworzenia funduszu bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników mają pracodawcy, którzy prowadzą działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych (jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze), o których mowa w ustawie z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (DzU z 2003 r. nr 15, poz. 148 ze zm.). Do pracodawców tych możemy zaliczyć przedszkola, szkoły prowadzone przez gminy lub inne jednostki samorządu terytorialnego. W tym przypadku nie może być wątpliwości, że pracodawcy ci bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, jak też posiadane środki są zobowiązani do utworzenia funduszu.
Natomiast pozostali pracodawcy tworzą fundusz, jeżeli na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Jeżeli natomiast zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć fundusz, jak też mogą wypłacać świadczenie urlopowe (np. pracodawca zatrudnia 20 pracowników, co daje 15 etatów).
Ustawa o funduszu socjalnym dała jednak tym pracodawcom możliwość podjęcia decyzji o rezygnacji z tworzenia funduszu socjalnego czy wypłacania świadczenia urlopowego po spełnieniu przez nich określonych przesłanek.
Pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy, jak też niezobowiązani do wydawania regulaminu wynagradzania, np. zatrudniający 19 pracowników, przekazują im informację w tej sprawie w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego (czyli do końca stycznia) w sposób przyjęty u danego pracodawcy, którym może być wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub wręczenie każdemu pracownikowi zawiadomienia w tej sprawie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00