Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-04-12

Zmiany organizacyjne pracodawcy. Przekształcenia powodujące zmianę pracodawcy

Iwona Jaroszewska-Ignatowska
Jedną z najczęściej spotykanych zmian organizacyjnych, które w praktyce mają miejsce u pracodawcy jest przejście zakładu pracy na innego pracodawcę. Sytuację taką reguluje art. 231 k.p. Nie wskazuje on jednak, kiedy mamy do czynienia z „przejściem zakładu pracy”. Przyjmuje się, że przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę polega na tym, iż zakład ten lub jego część przechodzi z posiadania jednego podmiotu (dotychczasowy pracodawca) w posiadanie innego podmiotu, który w związku z tym staje się pracodawcą przejętych pracowników (nowy pracodawca).
Sprzedaż, najem, dzierżawa
Aby doszło do przejścia zakładu pracy nie jest konieczne przeniesienie jego własności (por. wyrok Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1999 r. I PKN 122/97, OSNAP 1998/5/150). Wystarczy samo przeniesienie posiadania. To ostatnie występuje w praktyce najczęściej w wyniku dzierżawy zakładu pracy. Istotne przy tym jest, że przejęcie pracowników w wyniku przejścia zakładu pracy następuje także w razie rozwiązania umowy dzierżawy. W uchwale z 7 czerwca 1994 r. (I PZP 20/94, OSNP 1994/9/141) Sąd Najwyższy wskazał, że jeśli w wyniku zawarcia umowy dzierżawy nastąpiło przejęcie zakładu pracy przez dzierżawcę, to rozwiązanie tej umowy prowadzi do ponownego przejęcia zakładu pracy przez wydzierżawiającego.
WAŻNE! Sprzedaż, darowizna, zamiana, dzierżawa, leasing lub najem prowadzą do przejścia zakładu pracy i powodują, że z chwilą przeniesienia posiadania tego zakładu nowy podmiot (kupujący, obdarowany, dzierżawca) staje się z mocy prawa pracodawcą dla pracowników zatrudnianych przez pracodawcę dotychczasowego.
PYTANIE
Pani Hanna D. prowadzi pralnię. Zatrudnia w niej 4 pracownice. Ze względu na pogorszający się stan zdrowia zamierza wydzierżawić zakład bratanicy, Marcie R. Czy pani Marta, jako dzierżawca zakładu, będzie musiała zawrzeć nowe umowy z pracownicami?
ODPOWIADAMY
Nie. Pani Marta R., która będzie dzierżawić pralnię od pani Hanny, nie musi zawierać nowych umów o pracę z pracownicami. Z chwilą przejęcia zakładu w posiadanie wstępuje z mocy prawa w miejsce dotychczasowego pracodawcy. Obie strony będą obowiązywać dotychczasowe umowy. W związku z przejściem zakładu pracy dotychczasowy i nowy pracodawca muszą jednak wykonać pewne obowiązki. Pani Hanna wraz z bratanicą jako dotychczasowy i nowy pracodawca muszą poinformować pracownice na co najmniej 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy o tym terminie, o ekonomicznych oraz socjalnych skutkach przejścia zakładu pracy dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania. Pracownice, jeśli nie zaakceptują zmiany pracodawcy, mogą w terminie 2 miesięcy od przejęcia zakładu pracy rozwiązać umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem. Wywoła to takie skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00