Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-09

Ochrona zdrowia pracowników. Środki ochrony indywidualnej

Dariusz Brzykaczy
Istotnym zagadnieniem związanym z ochroną zdrowia pracowników jest zapewnienie pracownikom odpowiednich do występujących na stanowiskach pracy zagrożeń środków ochrony indywidualnej.
Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi środków ochrony indywidualnej, jeżeli są one niezbędne do zabezpieczenia przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących przy wykonywaniu określonych prac. Obowiązkiem pracodawcy jest również przydzielanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej osobom, które wykonują krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne. Środki te przydziela się pracownikom w sytuacji, gdy ograniczenie zagrożeń w wyniku zastosowania rozwiązań organizacyjnych i technicznych nie jest wystarczające.
Nie można dopuścić do pracy pracownika bez wyposażenia go w środki ochrony indywidualnej przewidziane w przepisach wewnątrzzakładowych do stosowania na danym stanowisku pracy lub przy wykonywaniu określonych czynności. Ponadto pracodawca jest obowiązany informować pracownika o sposobach posługiwania się środkami ochrony indywidualnej. (art. 2376 § 1 i art. 2379 Kodeksu pracy; § 39 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
Pytanie
Jakie są konsekwencje nieposiadania i niewyposażania pracowników w zakładzie pracy w środki ochrony indywidualnej spełniające wymagania oceny zgodności?
Odpowiadamy
Dostarczanie pracownikom środków ochrony indywidualnej niespełniających wymagań dotyczących oceny zgodności stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W przypadku gdy osoba odpowiedzialna za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy nie przestrzega przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym dotyczących oceny zgodności, podlega karze grzywny do 5000 zł. (art. 283 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy, art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00