Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-04-27

Nowe przepisy o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Od początku bieżącego roku zmieniono część przepisów dotyczących finansowania zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ma to znaczenie przede wszystkim dla pracodawców, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze.

Od 1 stycznia 2004 r. weszły w życie niektóre przepisy ustawy z 20 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2003 r. nr 7, poz. 79 ze zm.) oraz ustawy z 19 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU nr 228, poz. 2262).
Dodane, ustawą z 20 grudnia 2002 r., art. 26a- -26c dotyczą dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Artykuły te zostały później zmienione przez ustawę z 19 grudnia 2003 r. System miesięcznego dofinansowywania wynagrodzeń zastępuje obowiązujący do 31 grudnia 2003 r. system zwrotu części lub całości podatku od towarów i usług dla zakładów pracy chronionej (od 1 stycznia 2004 r. uchylony został art. 14a ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, dotyczący zasad zwracania zakładom pracy chronionej części lub całości wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług).
Komu przysługuje dofinansowanie
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych mogą być pracodawcy wymienieni w art. 26a ustawy.
Są nimi:
• pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej,
• pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%,
• pracodawca zatrudniający w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy do 25 pracowników.
Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcom zatrudniającym w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy co najmniej 25 pracowników i nie osiągającym wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% (a więc zobowiązanym do wpłat na Fundusz na podstawie art. 21 ustawy).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00