Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-03-02

BUDYNKI I POMIESZCZENIA PRACY

Ze względu na to, iż pracodawca odpowiada za stan techniczny budynków i budowli, z których korzysta, warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w tej dziedzinie.

Sylwia Oziębło
Wymagania dotyczące budynków i pomieszczeń pracy zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
Użytkownik lub właściciel budynków obowiązany jest stosować się do przepisów rozporządzenia w przypadku projektowania, budowy, odbudowy, rozbudowy oraz zmiany sposobu użytkowania budynków nadziemnych i podziemnych.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych (§ 2, ust. 2) daje możliwość przy nadbudowie lub przebudowie budynków istniejących spełnienia tych wymagań w inny sposób, np. przez ekspertyzę techniczną lub opinię rzeczoznawcy budowlanego oraz rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zmiany w budynkach na terenach zamkniętych uzgadnia się z właściwymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo sanitarne i pożarowe.
WAŻNE
Ekspertyza na budynki wpisane do rejestru zabytków lub obszarów objętych ochroną konserwatorską na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi być również uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Do obowiązków właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego należy ponadto prowadzenie książki obiektu budowlanego, stanowiącej dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudów w okresie użytkowania obiektu.
• Właściciel lub zarządca obowiązany jest również do poddawania obiektu kontroli co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
• elementów budynku, budowli, instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00