Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2003-05-11

Czas pracy kierowców

Czy według ustawy z 24 sierpnia 2001 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 123, poz. 1354 ze zm.):
1. Pracodawca musi ustalić dla kierowców stałą godzinę rozpoczęcia pracy?
2. Godziny pracy kierowcy w dzień wolny (sobota), ale rozpoczęte w dobie pracowniczej w piątek należy zaliczyć jako godziny pracy w dni wolne od pracy czy nie?
3. Możliwe jest przyjęcie zasady, że kierowca podejmuje pracę o godzinie wyznaczonej przez pracodawcę, zachowując wymagany czas odpoczynku dobowego i tygodniowego i od tej godziny zaczyna się doba pracownicza? - pyta Czytelnik z Kalisza.
Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców nie wymagają, aby pracodawcy ustalali pracownikom stałe godziny pracy. Ustawa wprowadza pojęcie doby, które zostało zaczerpnięte z dorobku doktryny prawa pracy. Termin ten ma istotne znaczenie przy rozliczaniu czasu pracy i ustalaniu uprawnienia do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W ustawie pojęciem doby posługują się nie tylko przepisy rozdziału czwartego regulujące czas pracy kierowców pozostających w stosunku pracy, ale również przepisy rozdziału drugiego regulujące normy prowadzenia pojazdu i gwarantowanych okresów odpoczynku kierowców, które są normami administracyjnymi, a nie prawa pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00