Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-04-13

Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu - zmiany w ustawie

Rozwiązania przyjęte w ustawie polegają m.in. na przywróceniu uprawnienia do zasiłków i świadczeń przedemerytalnych na starych zasadach tym, którzy utracili je na skutek zmian wprowadzonych przed rokiem, na zwiększeniu roli samorządów lokalnych w walce z bezrobociem, na określeniu zasad tworzenia i działania prywatnych agencji zatrudnienia, oraz na ustaleniu minimalnych kwot grzywien za nieprzestrzeganie przepisów ustawy.

Zmiany wprowadzone uchwaloną 20 grudnia 2002 r. nowelizacją ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 6, poz. 65), która weszła w życie 6 lutego 2003 r., miały na celu bardziej racjonalne wykorzystanie środków przeznaczonych na przeciwdziałanie bezrobociu. Jedynie przepisy dotyczące spraw ubezpieczeniowych wejdą w życie 1 czerwca 2003 r.
Zmiany dotyczące bezrobotnych
W wyniku nowelizacji ustawy zmianie uległa definicja bezrobotnego, która polega na wyłączeniu z dochodu, który może uzyskiwać bezrobotny bez utraty statusu, przychodów uzyskiwanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych. Oznacza to, że uzyskiwanie takich przychodów nie będzie powodowało utraty statusu osoby bezrobotnej.
Art. 19
1. Starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych na okres do 6 miesięcy skierowanych bezrobotnych, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie prze
kraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesiącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasiłku określonej w art. 24 ust. 1 obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składki na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia.
2. Starosta może dokonywać, w zakresie i na zasadach określonych w ust. 1, zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów z tytułu zatrudnienia do 12 miesięcy skierowanych bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie przekraczającej jednak najniższego wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego, jeżeli refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00