Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-03

Ulgi związane z budownictwem - zachowanie praw do ulg i konsekwencje ich utraty

Inwestycje budowlane: Kilka lat temu wiele osób skorzystało z ulg budowlanych. Mimo że nie można już nabywać praw do tych ulg, to jednak w dalszym ciągu można realizować prawa z nich wynikające na zasadzie praw nabytych. Tym samym rodzi się mnóstwo problemów zarówno z korzystaniem, jak i utratą prawa do ulg. Zarówno z jednym, jak i z drugim rodzajem problemów wiążą się poważne konsekwencje finansowe dla podatników.
Przedmiotem niniejszego opracowania są problemy z zakresu prawa podatkowego wynikające z funkcjonowania ulg budowlanych, usuniętych już co prawda z prawa, ale wciąż funkcjonujących na mocy przepisów przejściowych. Ulgi na wydatki mieszkaniowe przysługiwały poza prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy stykają się z nimi bądź jako osoby, które kiedyś zainwestowały swoje oszczędności w nieruchomości, bądź też teraz nabywają nieruchomości wybudowane przy wykorzystaniu ulg podatkowych.
Duża ulga budowlana
W ramach tej ulgi podatek dochodowy zmniejszał się, jeżeli podatnik poniósł wydatki m.in. na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu; za wydatki poniesione na wkład budowlany uznawano wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek wykonując działalność gospodarczą,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu na cele mieszkalne.
Były to wydatki na tzw. własne potrzeby mieszkaniowe. Podatnik, który skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na wymienione cele, nie mógł (i nadal nie może) dokonać wielu czynności. Nie wolno mu:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00