Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-11-01

Nowe prawo upadłościowe i naprawcze w ujęciu prawnym, podatkowym i rachunkowym

Prawo upadłościowe i naprawcze: Nowe prawo upadłościowe i naprawcze, które weszło w życie 1 października br., dotyczy wszystkich postępowań wobec przedsiębiorców niewypłacalnych bądź zagrożonych niewypłacalnością. Nowa ustawa zawiera rozwiązania, których stosowanie ma prowadzić do zaspokojenia jak największej liczby wierzycieli z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowego przedsiębiorstwa dłużnika. Likwidacja firmy ma być ostatecznością.
CZĘŚĆ I. OCHRONA WIERZYCIELI, RATUNEK DLA DŁUŻNIKÓW
Od 1 października 2003 r. obowiązuje nowa ustawa z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (zwana dalej ustawą), która dotyczy wszystkich postępowań wobec przedsiębiorców niewypłacalnych bądź zagrożonych niewypłacalnością. Nowa regulacja zastąpiła dwa akty prawne z 1934 r.: Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym.
Prawo upadłościowe i naprawcze zawiera nowe rozwiązania, których stosowanie ma prowadzić do zaspokojenia jak największej liczby wierzycieli z jednoczesnym zachowaniem (a dokładniej próbą zachowania) dotychczasowego przedsiębiorstwa dłużnika. Likwidacja firmy ma być ostatecznością. Postępowanie uregulowane ustawą należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu, a jeśli racjonalne względy na to pozwolą - dotychczasowe przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane.
Firmy bronią się przed upadłością, bo postępowanie sądowe często kończy się wyprzedażą ich majątku. Dlatego też ustawodawca wprowadził nowy instrument prawny, umożliwiający oddalenie widma niewypłacalności i upadłości. Jest nim postępowanie naprawcze, które ma prowadzić do restrukturyzacji potencjalnego bankruta i przywrócenia mu zdolności do konkurowania na rynku.
Wśród wielu nowości jest również taka, która umożliwia swobodny wybór postępowania przez dłużnika lub wierzyciela. Każdy z nich może wybrać, czy zamierza dokonać:
• upadłości z możliwością układu lub
• upadłości przez likwidację majątku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00