Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-10-19

Kogo opłaca się zatrudniać

Artykuł ten stanowi próbę przybliżenia Czytelnikom wybranych rozwiązań ustawowych, których zastosowanie może w zauważalny sposób - pośrednio lub bezpośrednio - przyczynić się do obniżenia kosztów własnych przedsiębiorstwa, a tym samym poprawić jego efektywność ekonomiczną. Bezsporne jest bowiem, że trudne czasy recesji, w których przyszło funkcjonować podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą (a w szczególności małym i średnim przedsiębiorcom), zmuszają do zwrócenia szczególnej uwagi na wszelkie prawnie dostępne formy pomocy, które mogą umożliwić, jeżeli nie rozwój, to przynajmniej zachowanie dotychczasowej kondycji prowadzonej firmy.
Dostępne ulgi i zachęty, które zostaną omówione, adresowane są przede wszystkim do przedsiębiorców funkcjonujących już na rynku, jednak mogą się z nimi zapoznać także osoby przygotowujące się do rozpoczęcia działalności gospodarczej na własny rachunek. Na uwagę zasługuje fakt, że wiele z przedstawionych form sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy. Biorąc pod uwagę obecny poziom bezrobocia w kraju należy uznać, że ich stosowanie może przynieść wymierne korzyści społeczne.
Należy podkreślić, że z przewidzianych udogodnień przedsiębiorcy mogą korzystać łącznie, tzn. skorzystanie z jednej ulgi bądź zachęty nie wyklucza możliwości skorzystania z innej formy pomocy. Mimo to należy raczej traktować je w sposób uzupełniający, nie zapominając, że rozwój przedsiębiorczości w decydującym stopniu uzależniony jest od takich czynników, jak np. dostęp do tanich kredytów czy liberalizacja stosunków pracy.
Ulgi dla pracodawców przewidziane w ustawie o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu
Przepisy ustawy o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz stosowne rozporządzenia wykonawcze zawierają szereg unormowań tworzących system stymulujący tworzenie przez pracodawców nowych miejsc pracy. Do systemu tego należą w szczególności: prace interwencyjne, refundacje składek ZUS, pożyczki udzielane z Funduszu Pracy oraz ulgi i zachęty dla pracodawców z tytułu zatrudnienia absolwentów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00