Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-25

Trwała utrata wartości środków trwałych

Znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadziła nową kategorię „trwałej utraty wartości” wykorzystywaną przy wycenie aktywów. Jak w praktyce dokonać oszacowania wysokości odpisu aktualizującego środki trwałe?

Trwała utrata wartości ma miejsce wówczas, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Może być ona wynikiem np. zmiany technologii produkcji, przeznaczenia tych aktywów do likwidacji oraz wycofania ich z używania. Kategoria ta znajduje zastosowanie między innymi przy wycenie środków trwałych.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2 znowelizowanej ustawy o rachunkowości środki trwałe wykazuje się w bilansie według cen nabycia, kosztów wytworzenia lub w wartości przeszacowanej (po aktualizacji środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe); w przypadku zaś trwałej utraty wartości ewidencjonowanych środków trwałych ich wartość należy skorygować przez dokonanie odpowiedniego odpisu aktualizującego. Należy dodać, że w przypadku ustania przyczyny, dla której dokonano tego odpisu, istnieje potrzeba korekty zwiększającej wartość aktywów (art. 35c ustawy o rachunkowości).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00