Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-12

Zatwierdzanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych

Znowelizowana ustawa o rachunkowości porządkuje i uszczegóławia przepisy odnoszące się do zatwierdzania sprawozdań finansowych jednostek gospodarczych zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W związku z tym warto prześledzić obowiązki dotyczące m.in. zatwierdzania i ogłaszania sprawozdań finansowych, tym bardziej że większość podmiotów zamknęła kolejny rok obrotowy 31 grudnia 2001 r.

Znowelizowana ustawa o rachunkowości w art. 4 oraz art. 5 stanowi, że wszystkie jednostki objęte ustawą mają obowiązek stosować w sposób ciągły zasady rachunkowości, przedstawiać rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową jednostki oraz jej wynik finansowy, a wszystkie zdarzenia i operacje gospodarcze ujmować w księgach rachunkowych i wykazywać w sprawozdaniu finansowym zgodnie z treścią ekonomiczną tych zdarzeń i operacji.
Rachunkowość jednostki obejmuje więc przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, prowadzenie ksiąg rachunkowych, okresowe ustalenia rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, ich wycenę oraz ustalenie wyniku finansowego, sporządzanie sprawozdań finansowych, gromadzenie i przechowywanie dokumentacji jednostki oraz poddawanie badaniu i ogłaszaniu sprawozdań finansowych w przypadkach przewidzianych ustawą.
Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości (m.in. za sporządzanie sprawozdania finansowego), w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku gdy określone obowiązki w tym zakresie zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą.
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2 znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Prace nad sprawozdaniem finansowym na dzień kończący rok obrotowy należy zakończyć nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego, zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości. W przypadku zatem gdy dniem bilansowym jest 31 grudnia, to dniem zakończenia prac nad sprawozdaniem powinien być 31 marca następnego roku kalendarzowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00