Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-01-12

Koszty 2024 po zmianach

1. Zmiany w przepisach o kosztach uzyskania przychodów na 2024 r.

Z początkiem 2024 r. po raz kolejny znowelizowane zostały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym (dalej: ustawa o PIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT). Zmiany dokonane zostały również w treści przepisów o kosztach uzyskania przychodów.

1.1. Umożliwienie indywidualnego ustalania stawek amortyzacyjnych dla wytworzonych we własnym zakresie budynków i lokali niemieszkalnych oraz budowli

Z dniem 1 stycznia 2024 r. wprowadzona została możliwość indywidualnego ustalania stawki amortyzacyjnej dla środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi lub budowlami zaliczonymi do grup 1 i 2 KŚT (jest to pomoc de minimis udzielana w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis – zob. art. 22j ust. 13 ustawy o PIT oraz art. 16j ust. 13 ustawy o CIT). Możliwość ta dotyczy – jak stanowi art. 3 ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. poz. 1787) – środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami, w przypadku których po 31 grudnia 2023 r.:

1) nastąpiło uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę albo

2) upłynął termin na wniesienie sprzeciwu wobec dokonanego zgłoszenia budowy albo wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia takiego sprzeciwu, albo

3) nastąpiło wprowadzenie po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli budowa tego środka trwałego nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy lub z innych przyczyn nie doszło do wydania takiej decyzji albo dokonania takiego zgłoszenia.

Omawiana możliwość istnieje, jeżeli spełnione są łącznie cztery warunki (zob. tabelę 1). Przy czym – jak stanowią art. 22j ust. 9 ustawy o PIT oraz art. 16j ust. 9 ustawy o CIT – spełnienie tych warunków ustala się na miesiąc, w którym wystąpiło jedno z następujących zdarzeń:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00