Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2006-07-04

Procedura cywilna

Sporo problemów praktycznych wiąże się z coraz częstszymi przypadkami prowadzenia spraw w sądzie. Jest to wynikiem co najmniej dwóch czynników. Po pierwsze - wzrosła społeczna kultura prawna i coraz częściej decydujemy się na urzędowe załatwienie sprawy, a po drugie - procedura jest dość skomplikowana. Zwłaszcza po ostatnich zmianach problemem może być sprawne poruszanie się w procesie i skuteczne dowodzenie swych racji. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że pomoc prawna w Polsce ciągle jest stosunkowo droga i sporo spraw toczy się bez udziału profesjonalnych pełnomocników. Odpowiadając na potrzeby Czytelników, oddajemy Państwu ten temat na zamówienie, który odpowiada na kilkanaście ciekawych pytań z procedury cywilnej i prezentuje dwa wzory przydatnych pism procesowych. Wszystko po to, by sprawnie i szybko przebrnąć przez zawiłości procesu.

Stan prawny na 12 czerwca 2006 r.
Marta Marciniak, Adam Malinowski
Czy sąd postąpił słusznie?
Złożyłem apelację od wyroku sądu rejonowego bezpośrednio w sądzie okręgowym. Okazało się jednak, że trzeba było to zrobić w rejonie. Zanim doszło do przekazania sprawy, okazało się, że upłynął 14-dniowy termin i apelacja została odrzucona. Czy słusznie?
TAK. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia (w tym wypadku jest to 21 dni). Bywa czasem tak, że strony składają apelację wprost w sądzie II instancji. W takiej sytuacji, niestety, nie można potraktować pisma jako wniesionego w terminie. Jak wskazał SN w uchwale z 28 listopada 1987 r. (sygn. akt III CZP 33/87, OSNC z 1988 r. nr 6, poz. 73): wniesienie rewizji (obecnie apelacji, przyp. aut.) w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem wprost do sądu rewizyjnego, z pominięciem sądu, który wydał zaskarżony wyrok, nie może być traktowane jako wniesienie rewizji w terminie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00