Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-18

Rachunkowość ’2002 a podatki

Dokonane nowelizacją z listopada 2000 r. zmiany w ustawie o rachunkowości nie ominęły także i rezerw, które od 1 stycznia 2002 r. definiowane są jako zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne (zob. art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy o rachunkowości). Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, rezerwy tworzy się na:
• pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w wiarygodny sposób oszacować,
• przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarła w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w wiarygodny sposób oszacować wartość przyszłych zobowiązań.
Warto zauważyć, że skutkiem nowelizacji jest wyłączenie z rezerw od 1 stycznia 2002 r. rezerwy na należności. Od stycznia przyszłego roku dokonuje się ,,odpisów aktualizujących wartości określonych należności lub ich części”. Równocześnie znowelizowane przepisy przewidują tworzenie rezerw na przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, czego przepisy obowiązujące do końca 2001 r. nie przewidywały.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00