Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-15

Zmiany w odliczeniach podatkowych dla spółdzielców

Ulga na wykup mieszkania spółdzielczego

Wykup mieszkania spółdzielczego na własność

Podstawową zmianą wprowadzoną przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych jest możliwość uzyskania przez spółdzielców własności m.in. zajmowanych przez siebie lokali mieszkalnych. Uprawnienie to przysługuje zarówno spółdzielcom posiadającym spółdzielcze lokatorskie, jak i spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego.

Jednocześnie należy podkreślić, że po wejściu w życie tej ustawy spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą ustanawiać spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokali użytkowych, w tym garaży, ani praw do miejsc postojowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych (zob. art. 37 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Tym samym przekształcenia tego typu mogły być ewentualnie przeprowadzane do dnia wejścia w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zakres wydatków ponoszonych przez poszczególnych spółdzielców na nabycie od spółdzielni mieszkaniowej własności lokalu mieszkalnego uzależniony jest od tego, czy spółdzielca posiada spółdzielcze lokatorskie prawo do tego lokalu czy też spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu. Następuje to po dokonaniu przez spółdzielcę:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00