Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

VAT w orzecznictwie NSA

Różnice kursowe
Czy rozliczenia z bankiem i wynikające stąd różnice kursowe mają wpływ na rozliczenie podatku od towarów i usług?
Nie. Dodatnia różnica kursowa z rozliczenia eksportu, a wynikająca z odsprzedaży dewiz bankowi jest obojętna dla rozliczeń VAT. Datą sprzedaży eksportowej jest bowiem data potwierdzenia przekroczenia granicy przez towar. Decyduje kurs z dnia powstania obowiązku podatkowego. Rozliczenia z bankiem nie mają wpływu na rozliczenie podatku od towarów i usług. Jeżeli zatem podatnik nie ma potwierdzenia wywozu towarów za granicę na wartość sprzedaży eksportowej w kwocie stanowiącej różnice kursowe, oznacza to, że zawyżył sprzedaż eksportową (wyrok NSA z 28 sierpnia 2001 r., sygn. akt SA/Bk 1295/00).
Kwestionowanie przez urząd skarbowy eksportu towaru
Czy na podstawie informacji uzyskanej za pośrednictwem zagranicznych organów podatkowych polskie organy mogą uznać, iż podatnik nie dokonał sprzedaży eksportowej, gdyż spółka zagraniczna nie wykazała u siebie eksportu ani importu?
Nie mogą. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której pomimo otrzymania przez podatnika zapłaty za towar i stwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru z Polski organy podatkowe, na podstawie informacji uzyskanej za pośrednictwem zagranicznych organów podatkowych, uznają, iż podatnik nie dokonał sprzedaży eksportowej, gdyż spółka zagraniczna nie wykazała u siebie eksportu ani importu. Działalność spółki zagranicznej nie może bowiem decydować o tym, czy podatnik, dokonując sprzedaży, może ją traktować jako sprzedaż eksportową. W tej sprawie potrzebne są dodatkowe ustalenia (wyrok NSA z 20 czerwca 2001 r., sygn. akt SA/Bk 785/00).
Dokumentowanie robót budowlano-montażowych
Czy sposób fakturowania robót, tj. dostaw materiałów i urządzeń oraz robocizny, wpływa na stawkę VAT?
Nie. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7 proc. podlega sprzedaż robót budowlano-montażowych lub remonty związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, ze wszystkimi elementami składającymi się na kompleksowy zakres tych robót lub remontów, określony w umowie, bez względu na sposób fakturowania zastosowany przez podatnika, polegający na odrębnym fakturowaniu wykonanej dokumentacji, dostaw materiałów i urządzeń oraz robocizny. Jeśli zatem podatnik wykonuje remont odtworzeniowy elektrofiltru kotła, która to robota dotyczy infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, to sprzedaż tej usługi podlega w całości opodatkowaniu według stawki 7 proc. i faktu tego nie może zmienić zastosowany przez podatnika sposób fakturowania odrębnie robocizny i odrębnie materiałów budowlanych. Także możliwość odrębnego fakturowania materiałów, robocizny, pracy sprzętu itp. pozostaje bez wpływu na stawkę VAT (wyrok NSA z 26 kwietnia 2001 r., sygn. akt I SA/Ka 419/00).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00