Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

ZMIANY W PODATKACH OD 1 STYCZNIA 2003 R.

Rok 2003 przyniósł nam wiele zmian w przepisach prawa podatkowego. Najistotniejsze z nich związane są z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ordynacją podatkową. Nie sposób jednak pominąć zmian w ustawach o VAT, o podatku od czynności cywilnoprawnych, o podatku od spadków i darowizn, o podatkach i opłatach lokalnych oraz podatku rolnym i leśnym. Poniżej przedstawiamy Państwu omówienie najważniejszych nowych regulacji, które weszły w życie 1 stycznia 2003 r.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
PRZYCHODY
Moment powstania przychodu z działalności gospodarczej
Od 1 stycznia 2003 r. za moment powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą będzie się uznawało dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło:
• wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych oraz dostarczenie wszelkiej postaci energii lub
• wykonanie usługi, lub
• otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.
W przypadku wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciąży obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważa się określoną w tym dokumencie i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
Do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzono też odrębne uregulowanie (które jest wyjątkiem od ogólnej zasady ustalania przychodu należnego) dotyczące podatników, którzy:
• są podatnikami podatku od towarów i usług nie korzystającymi ze zwolnienia od tego podatku,
• prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz
• ewidencjonują przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami.
U takich podatników za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach - dzień, w którym faktura powinna być wystawiona. W przypadku gdy wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych, dostarczenie wszelkiej postaci energii, wykonanie usługi lub otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia nastąpiło w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00