Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-05-13

Księgowy może podpowiedzieć, jak podzielić wynik finansowy

Decyzja należy do właścicieli jednostki, ale warto ją przeanalizować pod kątem księgowym i podatkowym. Może bowiem się okazać, że w danym momencie są bardziej optymalne sposoby przeznaczenia wyniku niż wypłata dywidendy lub zwiększenie kapitału zapasowego

W jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, do 30 czerwca powinny zostać podjęte decyzje o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Zgodnie bowiem z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619 – dalej: u.r.) sprawozdanie finansowe sporządzone na 31 grudnia 2023 r. powinno być zatwierdzone w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Wiele jednostek nie czeka do tej daty i członkowie organu zatwierdzającego podejmują decyzję szybciej. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy podział wyniku ma być dokonany poprzez wypłatę dywidendy. Należy jednak pamiętać, że do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego wynik finansowy wypracowany za 2023 r. widnieje na koncie „Wynik finansowy”. Jego przeksięgowanie na konto „Rozliczenie wyniku finansowego” następuje pod datą uchwały (lub postanowienia w przypadku organów jednoosobowych) zapisami:

a) w przypadku wypracowanego zysku Wn „Wynik finansowy”, Ma „Rozliczenie wyniku finansowego”;

b) w przypadku osiągniętej straty: Wn „Rozliczenie wyniku finansowego”, Ma „Wynik finansowy”.

UWAGA: Zatwierdzenie sprawozdania finansowego jest warunkiem rozliczenia wyniku finansowego i umożliwia wypłatę dywidendy lub przeznaczenie zysku na inne cele ważne dla jednostki.

Istotna jest kolejność

Przy podziale wyniku finansowego ważna jest kolejność uchwał podejmowanych przez właścicieli. Przepisy prawa bilansowego bowiem wyraźnie wskazują, że podział może być dokonany dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. To oznacza, że jako pierwsza powinna zostać podjęta uchwała o zatwierdzeniu sprawozdania, następnie uchwała o udzieleniu zarządowi spółki absolutorium, a dopiero na samym końcu uchwała o rozliczeniu wyniku finansowego. Przy czym nie ma przeszkód, aby wszystkie te decyzje znalazły się w jednej uchwale jako odrębne jej paragrafy, oczywiście we wskazanej wyżej kolejności. Wymaga to jednak zgody organu zatwierdzającego sprawozdanie co do wszystkich wyżej wskazanych kwestii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00