Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-04-08

10 pytań dotyczących ewidencji księgowej

Pytanie: W sierpniu 2023 r. nasz klient zakupił materiały budowlane przeznaczone na budowę budynku magazynowego. Wartość materiałów zaliczyliśmy błędnie w ciężar kosztów, zamiast odnieść na konto „Środki trwałe w budowie”. Pomyłkę tę wykryliśmy już po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2023 r., lecz przed jego zatwierdzeniem. Jakich zapisów dokonać w księgach rachunkowych?

Odpowiedź: Po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, ale jeszcze przed jego zatwierdzeniem, jednostka może otrzymać informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe lub powodują, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione. W takiej sytuacji na podstawie art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.) jednostka powinna:

  • odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz
  • powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał.

Natomiast w przypadku zdarzeń, które nastąpiły po dniu bilansowym, niepowodujących zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, wystarczy tylko zamieszczenie odpowiednich wyjaśnień w informacji dodatkowej.

Pytanie: Jednostka otrzymała kredyt w rachunku bieżącym. W jaki sposób należy go ująć w księgach rachunkowych? Czy konto „Rachunek bieżący” może wykazywać saldo Ma? Jak potem księgować koszty tego kredytu?

Przyznanie kredytu w rachunku bieżącym powoduje, że jednostka może się zadłużyć do wysokości określonego w umowie z bankiem limitu. Kredyt ten nie wiąże się z wpływem środków na rachunek. Korzystanie z przyznanego limitu powoduje powstanie na koncie „Rachunek bieżący” salda po stronie Ma. Jeśli jednostka korzysta z kredytu w rachunku bieżącym, czyli z tzw. kredytu odnawialnego, to nie ma przeszkód, aby konto „Rachunek bieżący” wykazywało saldo Ma. Należy tylko zwrócić uwagę, aby w sprawozdaniu finansowym to saldo zaprezentować jako „Krótkoterminowe zobowiązanie” w pozycji „Kredyty i pożyczki”. Co ważne, nie wolno pomniejszać wartości aktywów o tę kwotę, nawet jeśli na kontach innych rachunków bankowych jest saldo Wn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00