Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-21

opinia

Nowe Niebieskie karty UE – pełen dostęp do rynku pracy i wyzwania dla pracodawców

Polska rajem dla cudzoziemców z wysokimi kwalifikacjami? Mają to umożliwić kluczowe zmiany w przepisach o Niebieskiej karcie UE i elektronizacja postępowań pobytowych.

9 lutego 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw. Dwa najważniejsze punkty projektu to wdrożenie przepisów nowej unijnej dyrektywy o Niebieskich kartach UE (czyli zezwoleniach na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji) oraz częściowa elektronizacja procedury składania wniosków o zezwolenia na pobyt. Obie zmiany mają duży potencjał, żeby ułatwić realizację przyjazdu do Polski za pracą cudzoziemcom i ich polskim pracodawcom. Choć kilka zmian budzi wątpliwości i być może będzie oznaczać dla pracodawców zupełnie nowe wyzwania.

Niebieska karta UE

Niebieska karta UE to jednolite zezwolenie na pobyt i pracę dostępne od 2012 r. dla cudzoziemców, którzy podejmują w Polsce pracę wymagającą wysokich kwalifikacji za wynagrodzeniem wynoszącym co najmniej 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W projektowanej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach przepisy na ten temat mocno zmieniono w związku z rewizją unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2021/1883 z 20 października 2021 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00