Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-02-19

rozliczenia

Czas na wybór podatku na 2024 r. Decyzja do wtorku

20 lutego upływa termin, do kiedy przedsiębiorcy powinni się zdecydować, jak będą w tym roku rozliczać się z fiskusem. Wyboru nie mają osoby wynajmujące prywatny dom lub mieszkanie

Osoby wynajmujące lub wydzierżawiające składniki prywatnego majątku mogą płacić tylko ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wynika to z art. 9a ust. 6 ustawy o PIT.

Przedsiębiorcy, jak co roku, mają do wyboru: skalę podatkową, liniowy 19-proc. PIT i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie można już natomiast wybrać karty podatkowej, bo tę formę opodatkowania można jedynie kontynuować, podobnie jak w latach 2022 i 2023, a więc tylko gdy podatnik rozliczał się z fiskusem według karty w 2021 r. Kto w tym czasie stracił prawo do niej lub w ogóle z niej nie korzystał, nie może złożyć wniosku o opodatkowanie w tej formie. To skutek art. 65 ust. 1 Polskiego Ładu (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.).

Jak zmienić

Podstawową formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej jest skala podatkowa (ze stawkami 12 proc. i 32 proc.). W ten sposób rozliczają się osoby, które nie wybiorą innego podatku lub zrobią to po terminie (art. 9a ust. 1 ustawy o PIT).

Jeśli chodzi o kontynuujących biznes, to nadal obowiązuje reguła, że oświadczenie o wyborze formy opodatkowania złożone w ubiegłym roku lub w latach poprzednich jest aktualne, jeżeli tylko podatnik nie utracił do niej prawa (wciąż spełnia ustawowe warunki) lub nie zdecydował się na inny sposób rozliczeń z fiskusem.

Kto w 2023 r. rozliczał się według skali, a w 2024 r. chce płacić liniowy PIT lub ryczałt od przychodów (albo odwrotnie), musi złożyć oświadczenie o zmianie formy opodatkowania. Można to zrobić:

  • w urzędzie skarbowym (dotyczy to w szczególności wspólników spółek jawnych i partnerskich zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Uwaga: od dochodów ze spółki partnerskiej nie można płacić ryczałtu);
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00