Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-01-22

procedury

Podatek u źródła: są łamigłówki dla płatników składających oświadczenia

Mogłoby się wydawać, że terminy, w których należy złożyć WH-OSC lub WH-OSP, zostały określone w korzystny sposób. Niestety regulacje te budzą wątpliwości co do właściwego postępowania przy niektórych wypłatach dokonywanych po przekroczeniu limitu 2 mln zł

Jeśli polskie podmioty dokonujące na rzecz powiązanych z nimi kontrahentów wypłaty wynagrodzeń i świadczeń, w odniesieniu do których ma zastosowanie limit 2 mln zł, chciałyby uniknąć obowiązku pobrania podatku u źródła poprzez złożenie oświadczenia WH-OSC lub odpowiednio WH-OSP (czyli o spełnieniu warunków do niepobrania podatku, zastosowania zwolnienia lub stawki podatku z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowana), to muszą liczyć się z koniecznością rozwiązania problemu, który wynika z wydłużenia terminu do złożenia oświadczenia związanego z kolejnymi wypłatami.

Zanim wyjaśnimy, skąd się bierze ten problem, przypomnijmy pokrótce, o co chodzi z limitem 2 mln zł w przypadku podatku u źródła. Otóż przekroczenie tego wprowadzonego z początkiem 2019 r. limitu eliminuje możliwość „zwykłego” – tj. jedynie po uzyskaniu podstawowych dokumentów (w tym certyfikatu rezydencji) i przy zachowaniu należytej staranności – zastosowania zwolnienia lub obniżenia na podstawie międzypaństwowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO). Nic dziwnego więc, że rozwiązanie to odbijało się na relacjach z kontrahentami zagranicznymi. Co prawda, do końca 2021 r. limit ten nie był stosowany, ale polscy przedsiębiorcy mieli w perspektywie jego rychłe odwieszenie. Finalnie, począwszy od 2022 r., ustawodawca zdecydował się na zmianę zasad jego stosowania, a przy tym wprowadzenie go do rzeczywistości płatników podatku u źródła. Od tego roku limit ma zastosowanie tam, gdzie wypłata jest dokonywana na rzecz podmiotu powiązanego z płacącym, a dodatkowo dotyczy tylko niektórych świadczeń, w odniesieniu do których mają zastosowanie przepisy o podatku u źródła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00