Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-10-17

Branże: deweloperska, OZE i inne mogą już myśleć o ZPI

To nowe narzędzie planistyczne pozwoli zaplanować inwestycje we współpracy z gminą, np. pod farmę wiatrową czy osiedle. Inwestor pokryje koszty tego przedsięwzięcia, a te ze względu na prognozy oddziaływania na środowisko mogą być niemałe

Reforma planowania wprowadza dla inwestorów bardzo istotną nowość, jaką jest możliwość uchwalenia zintegrowanego planu inwestycyjnego (dalej: ZPI). Jest to szczególny rodzaj miejscowego planu. Narzędzie to będzie mogło być wykorzystywane dla dowolnych, nie tylko mieszkaniowych inwestycji. W okresie przejściowym ZPI będzie jeszcze musiał być zgodny ze studium, więc trzeba się spieszyć. Składane wnioski o uchwalenie ZPI mogą mieć też pośredni wpływ na gotowość gmin do uwzględniania tych inwestycji w projekcie planu ogólnego.

Nie tylko inwestycje mieszkaniowe

Jak podkreślają twórcy reformy planowania: „Ustawa wprowadza zintegrowany plan inwestycyjny jako nowe narzędzie planistyczne, dające gminom dużą swobodę w lokalizowaniu i realizacji inwestycji, przy zachowaniu zgodności z planem ogólnym oraz przy większym udziale partycypacji społecznej”. Zintegrowany plan inwestycyjny ma być szczególnego rodzaju miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jego szczególny charakter nie wynika z samej treści, bowiem sam ZPI będzie stanowić w istocie miejscowy plan jak każdy inny, ale ze szczególnej procedury uchwalania i zakresu jego treści. Projekt ZPI będzie przygotowywać, a co za tym idzie, finansować inwestor zainteresowany realizacją inwestycji na jego podstawie. Będzie on załącznikiem do wniosku o uchwalenie ZPI. Jak wskazują projektodawcy, istotą tego rozwiązania jest poszerzenie katalogu inwestycji możliwych do realizacji na podstawie ZPI, bo mogą to być nie tylko inwestycje mieszkaniowe. Obok inwestycji typowo deweloperskich szczególnie zainteresowana ZPI jest branża elektrowni wiatrowych po niedawnym złagodzeniu zasady 10 h.

Wprowadzenie przepisów o ZPI było odpowiedzią na negatywny stosunek społeczeństwa i samorządów do instytucji uchwały o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Narzędzie to wprowadziła tzw. specustawa mieszkaniowa (ustawa z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, t.j. Dz.U. z 2021 poz. 1538). Niechęć ta wynikała z tego, że uchwała ta była podejmowana bez względu na zapisy miejscowych planów. ZPI z kolei będzie szczególnym rodzajem miejscowego planu. Specustawa mieszkaniowa nie stała się remedium na rynkowy głód mieszkaniowy. Do tego dochodziło społeczne przekonanie, że pozwala ona deweloperom na realizację inwestycji bez kontroli społeczeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00