Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-13

procedury

Wróciła rzeczywista dwuinstancyjność

Od 1 lipca br. odwołania od decyzji naczelników urzędów celno-skarbowych ponownie rozpatrują dyrektorzy izb administracji skarbowej. Wcześniej, przez ponad sześć lat, robili to sami naczelnicy

Z danych przekazanych DGP przez Ministerstwo Finansów wynika, że na 5155 decyzji wydanych w latach 2019–2022 przez naczelników celno-skarbowych (UCS) w zakresie podatków oraz dwóch opłat paliwowej i emisyjnej w II instancji zostało utrzymanych, przez tego samego naczelnika UCS, 1750 decyzji.

Natomiast uchylonych zostało tylko 738, co stanowi ok. 14 proc. wydanych decyzji. W 2019 r. naczelnicy UCS uchylili swoją pierwszoinstancyjną decyzję zaledwie w ok. 5 proc. spraw. W kolejnych latach było to odpowiednio: ok. 14 proc. w 2020 r., ok. 15 proc. w 2021 r. oraz prawie 19 proc. w 2022 r.

– Dane te pokazują, że naczelnicy UCS w znikomym procencie uchylali rozstrzygnięcia wydane przez ten sam organ w ramach I instancji – komentuje Jakub Warnieło, doradca podatkowy, starszy menedżer w MDDP.

Co z resztą decyzji? Nie od wszystkich, które zostały wydane w I instancji, zostały złożone odwołania – wyjaśnia MF. Dlatego resort uważa, że liczbę decyzji utrzymanych w II instancji należy oceniać również z uwzględnieniem tego aspektu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00