Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-07-11

procedury

Audytorzy przerażeni zmianami

Od 2024 r. biegli rewidenci będą musieli digitalizować akta z prowadzonych badań i innych usług oraz przesyłać je wszystkie do PANA. Audytorzy twierdzą, że koszty nowych obowiązków mogą doprowadzić firmy audytorskie do bankructwa. Resort cyfryzacji i PANA nie podzielają tych obaw

Na forach branżowych wrze, a audytorzy są przerażeni planami zmian. Obawiają się nie tylko wysokich kosztów digitalizacji, lecz także tego, że wszystkie tajemnice badanych firm będą w rękach Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Ta natomiast będzie mogła je przekazywać innym podmiotom, np. prokuraturze, policji, ministrowi finansów czy szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.

Takie obawy budzi projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Zakłada on wprowadzenie zmian również w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1015). Pisaliśmy o nich w artykule „Biegli rewidenci będą musieli zdigitalizować prowadzoną dokumentację” (DGP nr 131/2023). Wydawało się jednak, że projekt nie ma większych szans na uchwalenie w tej kadencji, szczególnie że jeszcze w piątek Ministerstwo Cyfryzacji nie wiedziało, kiedy trafi on na posiedzenie rządu. W poniedziałek rano projekt pojawił się jednak w harmonogramie posiedzenia. To oznacza, że zmiany mogą zostać uchwalone jeszcze przed końcem kadencji obecnego parlamentu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00