Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-06-19

Ulga na prototyp i ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację to nowy rodzaj ulgi podatkowej wprowadzonej w ramach pakietu Polski Ład przez ustawę z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2105; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1059). Ma ona wesprzeć automatyzację procesów produkcyjnych i przyczynić się do modernizacji polskich firm. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z tej ulgi, będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów poniesionych na robotyzację. Co istotne, ulga będzie obowiązywać tylko przez pięć lat, czyli do 2026 r.

Natomiast ulga na prototyp pozwala odliczyć nawet 30 proc. sumy kosztów poniesionych na produkcję próbną i wprowadzenie nowego produktu na rynek.

Na pytania dotyczące szczegółów funkcjonowania tych dwóch ulg odpowiadają eksperci podatkowi prowadzący na Platformie Wiedzy MDDP szkolenie „Tax incentives in Polish CIT for 2023”.

O co pytają na szkoleniach

Ulga B+R a ulga na prototyp

problem Czym różnią się ulga B+R i ulga na prototyp, tj. gdzie przebiega granica między nimi? Czy zakup urządzeń wykorzystywanych w działalności B+R może być rozliczany w ramach ulgi B+R, czy raczej powinien być rozliczony w ramach ulgi na prototyp?

odpowiedź Analizując stosunek ulgi na prototyp do ulgi badawczo-rozwojowej (ulgi B+R), warto zauważyć, że ulga B+R ma szersze zastosowanie. Podstawowym założeniem ulgi B+R jest dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania podatku dochodowego kosztów ponoszonych w związku z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi. Przez prace badawczo-rozwojowe rozumie się badania naukowe lub prace rozwojowe podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Oznacza to, że efektem takich prac może być jakiekolwiek twórcze rozwiązanie zwiększające zasób wiedzy, które jest efektem podejmowanych badań lub prac rozwojowych w sposób systematyczny przy użyciu odpowiednich do tego zasobów. Za takie twórcze rozwiązanie uważa się m.in. opracowywanie nowego produktu w ramach danego przedsiębiorstwa. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda działalność badawczo-rozwojowa będzie bezpośrednio związana z produkcją próbną i wprowadzeniem na rynek nowych produktów. Natomiast ulga na prototyp jest kolejnym krokiem w cyklu życia danego produktu. Po rozwoju produktu w ramach działalności B+R przychodzi czas na wytworzenie prototypu i wprowadzenie go do obiegu gospodarczego. Tym samym celem ulgi na prototyp jest dodatkowe obniżenie podstawy opodatkowania w odniesieniu do kosztów związanych z produkcją próbną i wprowadzeniem na rynek nowego produktu. Takim produktem nie może być usługa. Oznacza to, że zasadniczo ulga B+R oraz ulga na prototyp stanowią wzajemne uzupełnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00