Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-04-05

analiza

To przedsiębiorca (w granicach ustawy) decyduje o podstawie wymiaru składki

Przedsiębiorca ma prawo do zdeklarowania dowolnej kwoty – w granicach określonych przez ustawę, czyli między 60 proc. a 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia – jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Sposób, w jaki zrealizuje to uprawnienie, zależy wyłącznie od niego. Ingerencja w tę sferę jakiegokolwiek innego podmiotu jest niedopuszczalna, chyba że ma on wyraźne umocowanie w przepisach.

Potwierdza to orzeczenie Sądu Najwyższego z 2 marca 2023 r. (sygn. akt II NSNc 107/23). Stanowisko to zostało już wyrażone również wcześniej, m.in. w uchwale składu siedmiu sędziów SN z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10).

Stan faktyczny sprawy

Fryzjerka prowadząca własną działalność gospodarczą przez dłuższy czas opłacała składkę chorobową od najniższej podstawy wymiaru (czyli 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia). Na cztery miesiące przed urodzeniem dziecka podwyższyła jednak wpłaty do ZUS do maksymalnej dopuszczalnej podstawy (czyli 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia). Przez cztery kolejne lata otrzymała ponad 304 tys. zł z tytułu zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00