Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-02-15

Poradnia ubezpieczeniowa

  • Czy wykonywanie działalności publicznej w trakcie niezdolności do pracy będzie podstawą do utraty zasiłku chorobowego
  • Co oznacza pojęcie wykonywania pracy zarobkowej przez przedsiębiorcę w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim
  • Dlaczego pobieranie rolniczej renty z tytułu niezdolności do pracy nie jest przeszkodą do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego

Przez kilka tygodni byłem niezdolny do pracy. W tym czasie uczestniczyłem w dwóch posiedzeniach rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej, za co otrzymałem ryczałtowe wynagrodzenie. Uczestnictwo w posiedzeniach w żaden sposób nie przeszkodziło w odzyskaniu zdrowia, bo moje zwolnienie spowodowane było orzeczoną depresją. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednak pozbawił mnie zasiłku chorobowego. Czy miał do tego prawo?

W tego rodzaju przypadkach ZUS opiera swoją decyzję na art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z nim ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Organ rentowy powołuje się wówczas na sam fakt wykonywania pracy zarobkowej, niezależnie od tego, czy i w jaki sposób jej wykonywania mogłoby wpłynąć na stan zdrowia ubezpieczonego. Sprawy tego rodzaju budzą jednak wątpliwości i są przedmiotem rozbieżnego orzecznictwa. Zwrócił na to uwagę ZUS w skardze kasacyjnej, jaką złożył w tego rodzaju sprawie, w której sąd II instancji uznał, że zasiłek jest jednak ubezpieczonemu należny. Organ rentowy we wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazał na konieczność usunięcia rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym pracy zarobkowej i ujednolicenie wykładni tego pojęcia, a także wyjaśnienie zagadnienia: czy przy ocenie pracy zarobkowej – także dla oceny celowościowej – priorytet ma aktywność zawodowa i realizacja określonych zadań, czy też decyduje zarobkowy aspekt działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00