Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-01-17

Sprzedaż leków na portalach aukcyjnych z zielonym światłem od WSA

Farmaceuta chciałby rozszerzyć swoją działalność i oferować w sieci sprzedaż produktów leczniczych. Nie chodzi jednak o handel za pośrednictwem strony WWW jego apteki, ale w ramach jej konta na jednym z internetowych serwisów sprzedażowych. Czy wojewódzki inspektor farmaceutyczny nie uzna takiego działania za nielegalne?

Pewne sposoby handlu, które w innych branżach są oczywistością, w przypadku aptek budzą wątpliwości, a nawet sprzeciw ze strony państwowych organów nadzoru. Główny Inspektorat Farmaceutyczny przez wiele lat uważał, że prowadzenie przez apteki sprzedaży produktów leczniczych na Allegro jest niedopuszczalne. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 12 października 2022 r. (sygn. akt V SA/Wa 1244/22 ) uznał, że konto apteki w największym polskim serwisie aukcyjnym można potraktować jako „stronę placówki”. Tym samym WSA potwierdził, że sprzedaż leków na Allegro jest legalna.

Ważne obowiązki

Wróćmy jednak do podstaw. Jako podstawę funkcjonowania aptek internetowych przyjmuje się art. 68 ust. 3 ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne. Natomiast szczegółowe zasady prowadzenia takiej działalności, określające m.in. warunki wysyłkowej sprzedaży bądź sposób dostarczenia tych produktów do pacjentów, określa rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Zgodnie z jego par. 2 ust. 1 pkt 5 realizacja wysyłkowej sprzedaży leków może się odbyć tylko po uprzednim zamówieniu tych produktów przez stronę internetową placówki. Przy czym asortyment oferowanych produktów jest ograniczony w stosunku do aptek stacjonarnych, ponieważ w ramach aptek internetowych można prowadzić jedynie obrót produktami leczniczymi o kategorii dostępności OTC, czyli wydawanymi bez przepisu lekarza. Natomiast online w ogóle nie można sprzedawać produktów leczniczych o kategorii Rx (czyli na receptę) oraz produktów o kategorii OTC, których jest wydawanie ograniczone wiekiem pacjenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00