Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-07-12

Zmiany w ordynacji podatkowej. Jedne korzystne, inne ryzykowne

Opisany wczoraj przez DGP projekt zakłada wiele pozytywnych nowości dla podatników. Ale są też takie, które budzą pewne obawy i mogą być źródłem rosnącego ryzyka, zwłaszcza dla przedsiębiorców i członków zarządu

To niemal zgodna opinia wszystkich ekspertów, z którymi rozmawialiśmy po naszej wczorajszej publikacji, w której szczegółowo opisaliśmy najnowszy projekt nowelizacji ordynacji podatkowej („Będą zmiany w przedawnieniu, blokowaniu kont, zapłacie i zwrocie podatku”, DGP nr 132/2022).

Projekt nie został jeszcze opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Na razie jest w konsultacjach wewnętrznych.

Przedawnienie podatkowe

Wszyscy nasi rozmówcy pozytywnie oceniają zapowiadane uchylenie art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej, który dziś pozwala fiskusowi na zawieszenie biegu terminu zobowiązania podatkowego w przypadku wszczęcia postępowania karnego skarbowego.

- Tego przepisu nigdy nie powinno być w ordynacji podatkowej - podkreśla Alicja Sarna z SSW (patrz opinia).

Piotr Leonarski z B2RLaw Jankowski Stroiński Zięba obawia się jednak, że podatnicy nie skorzystają na tej zmianie, jeżeli trwające równolegle prace nad zmianami w kodeksie karnym pozwolą ścigać zadłużonych podatników nawet po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (chodzi o zmiany w przedawnieniu karalności za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe - zakłada je odrębny projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości).

- Nadal natomiast w ordynacji podatkowej pozostaną przesłanki zawieszające bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ze względu na zarządzenie zabezpieczenia spłaty potencjalnej zaległości podatkowej oraz ze względu na zastosowanie środka egzekucyjnego - zwraca uwagę Jakub Warnieło z MDDP. Podkreśla, że środki te są coraz częściej stosowane przez fiskusa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00