Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-04-25

Reorganizacja polskich spółek niepewna dla nierezydentów

Polski Ład zdublował przepisy ustawy o CIT, a ustawodawca zapomniał ujednolicić je z innymi. Efekt? Mamy sprzeczność norm prawnych, na skutek której zagraniczni wspólnicy nie wiedzą, w jakiej wysokości mają zapłacić podatek. Wygląda na to, że potrzebna jest kolejna nowelizacja

Zmiany ustaw podatkowych wynikające z Polskiego Ładu w znaczący sposób wpłynęły m.in. na zasady opodatkowania reorganizacji z udziałem polskich spółek. Wspomnieć tu należy choćby o wprowadzeniu dodatkowych warunków neutralności podatkowej transakcji wymiany udziałów, podziałów oraz połączeń z udziałem polskim podmiotów. Zgodnie z nowymi regulacjami - w bardzo dużym uproszczeniu - neutralność podatkowa ww. czynności reorganizacyjnych na gruncie CIT ograniczona została jedynie do historycznie pierwszej takiej czynności, podczas gdy wszystkie kolejne takie zdarzenia nie będą korzystać z tego dobrodziejstwa. Trzeba tu przypomnieć, że neutralność podatkowa na gruncie CIT wymagana jest przepisami dyrektywy Rady 2009/133/WE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego.

Wątpliwą kwestią, od początku podnoszoną przez praktyków prawa podatkowego, jest oczywiście zgodność tych zmian z prawem europejskim oraz zasadą niedziałania prawa wstecz - a to dlatego, że w świetle braku stosownych przepisów intertemporalnych wydaje się, że wszelkie przeszłe (tj. sprzed 2022 r.) czynności reorganizacyjne na udziałach spółek wyczerpały już wspomnianą zasadę jednokrotnej możliwości neutralnego podatkowo ich rozliczenia. Co za tym idzie, wszystkie kolejne takie transakcje nie korzystałyby już z automatycznej neutralności. W efekcie wprowadzonych zmian znacznie częściej okazać się może, że w wyniku danej reorganizacji po stronie jej uczestników powstanie przychód/dochód do opodatkowania w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00